Hassas Diş Sendromu

Sıcak-soğuk içerken, dişlerinizi fırçalarken hassasiyet oluyor mu? Hatta bazen ağrı boyutunda bile hassasiyet olabilir.

Teknoloji ve bilmin bazı gerçekleri keşfetmesiyle dişhekimliği de nasibini almaktadır. Nano teknoloji nano boyuttaki maddelerle uğraşır. Nano boyuttaki hidroksi apatitler son derece biyolojik uyumlu maddelerdir. Diş minesine benzer fizikokimyasal özellikler göstermektedirler.

Günümüzde önce etkeni yok ettikten sonra hassasiyeti geçirmede nano boyutttaki hidroksiapatitten faydalanılır.

Dişlerinizde hassasiyet olduğunu hissettiğiniz an dişhekiminize gidin. Hassasiyet dediğiniz şey diş çürüğü gibi ya da başka önemli problemlerden kaynaklanabilir. Örneğin dişetleri çekilmiş ise öncelikle çekilen dişetinin yerine getirilmesi gerekebilir. Bunun için belirli dişeti operasyonları, tedavileri vardır. Eğer çürük vs. var ise zaten tedavisi hemen yapılır.

Hassasiyetin sebebi belirlendikten sonra tedavisine geçilir.

Diş hassasiyetinin sebebi;

-Diş sıkması sonucu mine aşınmasından dolayı ise,

-Diş çekilmesi sonucu diş kökünün açığa çıkmaya başlaması ise,

-Asitli içecekler sonucu yine minede aşınma ise,

-Reflü, ülser, gastrit gibi problemler sonucu ortaya çıkan asidin ağız içine ulaşması sonucu yine    dişlerde aşındırma yapmaları ise,

-Aşırı sert ve yanlış diş fırçalama sonucu dişetlerinin çekilmesi ve diş köklerinin açığa çıkması ise;

hassasiyet tedavisine geçilir. Hassasiyet tedavisi ile koruyucu dişhekimliği daha da önem kazanmıştır. Nanohidroksiapatit dişhekimleri tarafından kullanılarak hassasiyet yok edilir. Nano hidroksiapatit bulunan dişmacunları da hassasiyet tedavisinden sonra kullanılır.

Nano hidroksiapatit dişteki mikroçatlaklardan ve mine-dentin tübüllerine girerek dişteki kalsiyum ile birleşerek kalsiyumhidroksiapatit oluştururlar ki bu da mine ve dentinin yapısıdır. Yani hassasiyet tedavisi diş dokusunu içerden onararak, güçlendirerek yapılır ki etkin olan da budur.

DENTART Diş Hassasiyeti