Hareketli Protezler ve İmplant

Eğer ağzınızda hiç diş kalmamışsa halk arasında “damak protez” de denilen total protezleri takmak zorunda kalırsınız. Damak protezler alt ve üst çene kemiğinden destek alan , vakum ve tükrük etkisi ile çene kemiğinize oturan hareketli protezlerdir.Hareketli protez demek kişinin istediği zaman protezini çıkarabilmesi anlamına gelir. Zaten diş hekimlerinin önerdiği, damak protezlerinizi akşamları mutlaka eczaneden alacağınız protez dezenfektanlarını içine attığınız su bulunan bir kapta,uyuduğunuz sürece bekletmenizdir. Sabah protezlerinizi durulayıp ağzınızı fırçaladıktan sonra takınız. Eğer yeterli düzeyde çene kemiğiniz var ise ve tükrüğünüz de protez tutuculuğu için ideal yoğunlukta ise damak protezlerinize rahat alışabilirsiniz. Ancak kemiğiniz erimişse, ne kadar ideal yapılırsa yapılsın protezleriniz sizi rahatsız edecek düzeyde devamlı hareket edecek ve çıkacaktır. Altına sürekli gıda artığı kaçacak ve yemek yerken sizi mutsuz edecektir. Bu problemler daha çok alt damak protezinizde görülmekle beraber üst çene kemik eridiğinde de oluşabilir. Artık günümüz dişhekimliğinde, implantlar ile çeneye diş kökü yerleştirme yöntemi ile ,hareketli protezleriniz daha sıkı bir şekilde oturacak ve oynamayacak hale getirilebilir. Bunun için 2 yöntem vardır ;

1. yöntem proteziniz oynamasın diye 2 ya da 4 implant kullanılarak üstüne yeni bir damak protezin yapılması; 2 ya da 4 adet implant çeneye yerleştirilir. Ortalama 4 ay beklersiniz.Bu sürede implantın kemiğe kaynaşması için beklenir.Sonra üzerine yeni damak protezleriniz oturtulur.

2. yöntem hiç dişi olayan hastaya sabit diş yapmak; İmplant ile damak proteziniz oynamayacak hale getirildiği gibi tamamen sabit dişleriniz gibi çenenize çok sayıda yerleştirilerek, sabit köprü yapımı için de kullanılır.Bunun için röntgen analizi ,detaylı bir klinik muayene ve planlama gerekir.