Estetik Diş Hekimliği ve Dentart

Diş Hekimlerinin artistik çalışma potansiyelleri çok yüksektir ve genelde estetik analayışları meslekleri gereği çok gelişmiştir.

Dünyada diş estetiği kuralları bilimsel olarak kabul edilmişken, teknik ve materyaller gittikçe gelişmektedir.

Günümüzde koruyucu diş hekimliği doğrultusunda estetik diş hekimliği ilerlemektedir. ‘’Daha az kesimle daha güzel ve doğal nasıl sonuç alınır ‘’ trendi gelişmektedir.

Estetik Diş Hekimliğinde genelde metal desteksiz seramikler kullanılır. Bunların başında da zirkonyum porselenler gelir. Ancak zirkonyum porselenler estetik olarak tercih edilecekse daha çok arka grup dişlerde kullanılır. Çünkü ön bölgede daha optik özellikleri güçlü materyaller vardır. Ön grupta da çalışılacaksa opak görüntüsünü yok etmek gerekebilir ve bu da diş kesimine ve teknisyenin kabiliyetine de bağlıdır.

Estetik diş hekimliğinde hangi seramiğin ya da porselen türünün kullanılması gerektiğine diş hekiminiz karar verecektir. Seramikler kromatik materyallerdir. Bu özellikleri diş estetiği için çok önemlidir.

Günümüz materyallerinin luminocity, transparentliği ve florasens özellikleri mükemmeldir. Bundan dolay modern seramik materyallerle yapılan yapay dişleri doğal dişlerden ayırmak çok zordur.