Parmak ve Emzik Emme

Parmak, dil, uzun süre emzik emme, hem süt hem de sürekli diş gelişimine zarar verirler. Ayrıca çene gelişimini de olumsuz yönde etkileyebilir. Çocuğun konuşma ve fiziksel görünümünü de istenmeyen yönde etkiler.

Normalde 3-4 yaşına kadar çocuğunuzun bu alışkanlıklarını bırakması ideal olur. Bıraktırma döneminde zorlanıyorsanız çocuğunuzu asla zorlamayın. 7- 8 yaşlarından sonra parmak emmeye devam eden çocuklar arkadaşları, kardeşleri ve akrabaları tarafından yapılan çeşitli yorumlarla karşılaşırlar. Bu yorumlar bazen çocuğun parmak emmeyi bırakmasını sağlar.

  • Bıraktırmak için kararlı olun. Ancak doğru zamanı belirlemeniz gerekir. Çocuğunuzun da bırakmaya gönüllü olmasını sağlayın.Parmak emmeyi küçümserek, utandırarak çözüm yöntemi olarak kullanılmayın.
  • Çocuğunuz parmağını emmediği ya da emzik kullanmadığı zaman güzel sözlerle övün . Parmak emmenin sağlığına zarar verdiğini vurgulayın. Asla çocuğunuzla savaşmayın.
  • Aslında zaman en büyük destekçinizdir. Eğer bırakamıyorsa diş hekimine götürün. Alışkanlık kırıcı apareyler verirler.

Emzikten erken vazgeçirilen çocuklar bu sefer parmak emme alışkanlığı geliştirebilirler. Emzik emme parmak emmeye göre daha az zararlı bir alışkanlıktır. Emzik kullanımı en geç 2 yaş civarında sona erdirilmelidir. Özellikle 2 yaş döneminde bebeklere büyüdüklerinin söylenmesinden büyük zevk alırlar, bunu vurgulayın ve emziği bırakmasını teşvik edin. 2 yaşına gelen çocuğunuz halen emzik emiyorsa diş hekimine gidin ve bilgi alın. Gerekirse bir pedagogdan yardım alabilirsiniz.