Box Tekniği

  3 boyutlu kemik oluşturma yöntemlerindendir. 2008 yılında Dr. Andrea Menoni tarafından bulunmuştur. 

  Operasyon sırasında kendi kendine yok olan, biyouyumlu poliaktik asit plakaları özel bir yöntemle çene kemiğine yerleştirilir. Daha sonra kemik greftleriyle doldurulur, iyileşmeye bırakılır. Bitki bazlı polimer (insan bünyesine en uygun katkı maddesidir) çene kemiğine özel bir aletle konur ve arasına da hayvan kemiği yerleştirilir. Yok olmuş çene kemiğini yeniden oluşturmak için uygulanan yöntemlerdendir. 6 ay sonra implantlar elde edilen yeni kemiğe yerleştirilir.

  Biojenerasyon yöntemi ile 3 boyutlu  yeni kemik oluşur. Yıllar önce dişlerini kaybetmiş ve çene kemiği ileri derecede erimiş hastalar için uygun bir yöntemdir. Çünkü bu tip hastalar hareketli protezi bile zor kullanırlar. Yöntem daha önce beyin cerrahisi ve plastik cerrahide de kullanıldı. Uygulama üzerinden 6-8 ay geçtikten sonra sağlıklı kemik dokusu elde edilir.

  Box tekniğini diğer kemik oluşturma  yöntemlerinden üstün kılan, kişinin kendisinden alınması gereken kemiğe ihtiyaç duyulmaksızın 3 boyutlu kemik onarımı sağlamasıdır.

  Box tekniğinde;

  Hem fonksiyonel hem de estetik açıdan güzel sonuçlar alınır ve kemiğin orijinal şekline uygun iyileşme gözlenir.

  Kaybedilen kemik dokusunu mükemmel şekilde onarılır. 

  Çeneye implant yerleştirilmesi işlemi daha kolaydır. Çünkü daha kaliteli bir kemik elde edilmiştir.