Yardıma mı ihtiyacınız var? Sorularınızı Cevaplayalım

Invisalign

ŞEFFAF PLAKLARLA ORTODONTİK TEDAVİ


Invisalign gibi plak teknolojisi ortodontinin diş hekimliğine kazandırdığı son yeniliklerdendir. 

Basit vakalardan ileri derecede karışık vakalara kadar her türlü ortodontik tedavide kullanılır.

Ortodontik tedavi yaptırdığınız anlaşılmaz. Oldukça konforludur. Sadece yemek yerken ve dişlerinizi fırçalarken çıkarırsınız. Dişlerinizin bakımını rahat yaparsınız. 

Klasik braketlerle olan tedavilerde ağız bakımı biraz zordur. Invisalign plakalarıyla ortodontik tedavide, diş ipi ve fırçalama düzenli yaptığınız sürece, dişlerde çürük, ya da aşınmalar olmaz. 

Invisalign Tedavisi Nasıl Yapılır?

– Invisalign  için uygun olup olmadığınıza karar vermek için klasik ortodontik muayeneniz yapılır. Tüm röntgenleriniz incelenir. Fotoğraflarınız alınır.

– Sizden ölçü alınır. Ağız içi modeliniz elde edilir.

– Bu model üzerinde tedavi aşamasında kaç plak kullanılacağına karar verilir. Bu plaklar özel bir bilgisayar programı ile hazırlanır. Hasta tek bir plağı ortalama 15’er gün takacaktır.

– Her bir  şeffaf plak dişlerde ortalama 0.5 mm. hareket sağlar.

–   Plak tedavisi sırasında,  çapraşık dişlerde yer kazanmak için stripping denilen aşındırma işlemleri yapılabilir.
– Sonuç birçok faktöre bağlıdır; dişlerin şekli, hareketin miktarı, köklerin pozisyonu, hastanın düzenli takması sonucu etkileyen faktörlerdir.

– Tedavi bittikten sonra,  pekiştirme apareyi olarak da ortodontistiniz son plağı  takmaya devam etmenizi önerebilir. Ya da sabit retainer denilen dişlerinizin arkasından sabitleyici  bir tel takabilir.

– Yemek yerken ve dişlerinizi  fırçalarken çıkarırsınız. Dişlerinizi  yemeklerden sonra fırçalar, iplikler ve tekrar şeffaf plağınızı takarsınız. Günde en az 22 saat takılması önerilir.
 

1 Invisalign eğitimi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de eğitimini almış doktorlar tarafından yapılır.

Ortodontistimiz de bu eğitimi almış doktorlardandır.

Muayene sırasında Invisalign tedavisi için uygun olup olmadığınız, nasıl bir işlem sırası olacağı anlatılır. 

2  Size özel tedavi planı hazırlanması…

Panaromik röntgeniniz ve diğer röntgenleriniz çekilir. 3 boyutlu model elde etmek için ölçüleriniz alınır. 3 hafta sonra 3D görüntüleriniz elde edilir. Bunun için Amerikan yapımı bir software programı kullanılır. Bu görüntüler sizin dişlerinizin nasıl hareket edeceğini, nasıl ideal bir diş dizimi ve kapanışınızın olacağını gösterir. Bu teknoloji ile tüm aşamalarınız gözler önüne serilir. Her hastanın diş hareketleri farklıdır. Tedavi süreleri ortalama 1- 1.5  yıl sürer.  

3  Tedavi Planınıza Uygun Invisalign Plaklarınızın Teslim Edilmesi

Size uygun daha önceden hazırlanmış tedavi planınıza göre hazırlanmış clear aligner denilen plaklarınız teslim edilir. Aligner denilen bu şeffaf plaklar BPA denilen kimyasal madde asla içermezler, biyolojik dokulara uyumludurlar ve dokuları asla irrite etmezler. Tüm gün devamlı takmak zorundasınız. Sadece yemek yerken ve dişleri fırçalarken çıkarırsınız. 

Şeffaf oldukları için ortodontik tedavi yaptırdığınız belli olmaz. 

  

4 İki haftada bir şeffaf plakalarınızın değişmesi

Ortalama 2 haftada bir şeffaf plaklarınızı değiştirmeniz gerekir. Doktorunuz size ne sıklıkla değiştireceğinizi anlatacaktır. Ortalama 8 haftada bir sizi kontrole çağırırız. İstediğimiz sonuç için günde ortalama 20-22 saat takmanız idealdir. Her aşamada hedef sonuca yaklaştığınızı görmek sizi daha da mutlu edecektir.
 

5 Yeni gülüşünüze kavuşmanız & Retainer (Geriye dönüşün engellenmesi)

Tebrikler!!! Yeni gülüşünüze kavuştunuz. Ortalama 1-1.5 yıl süren tedaviniz bitti. Invisalign tedavisi sırasında taktığınız şeffaf plaklara benzer, retainer dediğimiz plaklar, kalıcı durumun sağlanmasında kullanılır. Bunlara Vivera® retainers denir. 

DENTART