ZİRKONYUM KAPLAMALAR İÇİN DİŞLER NEDEN KESİLİR?

Diş kesimi protez tedavilerinin yıllardır temelini oluşturmuştur. Bu kesimlerin belirli kuralları vardır. Bu kurallar düzgün bir şekilde yapıldığında ileride herhangi bir sorun yaşanmaz.

Ancak günümüzde az müdahale (less-invasive) ya da non-invaziv dediğimiz diş yapısının orjinalliğine, bütünlüğüne dokunulmadan ufak müdahalelerle yapılan estetik uygulamaların da kuralları mevcuttur ve bu konuda ilerlemeler halen devam etmektedir.

Gelelim tekrar zirkonyumda diş kesilmesi konusuna. Yukarıda dişlerin kesiminde kurallar olduğunu, bir tekniğin olduğunu belirtmiştik. Eğer bunlar tam uygulanmazsa, dişler çok aşırı kesilip, ileride kırılganlığı artacak hale getirilirse çok büyük problem oluşturur.

Yine zirkonyum için dişler kesildiğinde kronlar tam fit oturmadığında da ileride sızıntı problemi olur yani kronun altından dişler çürümeye başlar. Bu Hollywood Smile denilen moda akımlara o yüzden dikkat etmek gerekir. Zirkonyum kaplamalardan önce mutlaka diş eti tedavileri yapılmalıdır. Diş etinde diştaşları, iltihap var ise tedavi edilir ondan sonra zirkonyum kron yapımına başlanır. Yine diş etlerinde düzensizlikler diş boyları kısa ise gingivektomi dediğimiz özel tedavilerin hakkı verilerek yapılması gerekir. Çok hızlı diş hekimliği iyi değildir. Zaten geçmişe oranla, günümüzde ortalama hızdaki bir diş hekimliği yeteri derecede hızlıdır. Çünkü digital diş hekimliği tedavi süresini kısaltmıştır. Bunu da zorlamanın bir anlamı yoktur, hastaya zarar verir, özensiz işler çıkar.

Eğer full zirkonyum kaplama (Hollywood Smile) yaptırmışsanız, mutlaka diş ipi yani arayüz bakımı yapıp sonra dişlerinizi en az günde 2 kez fırçalamanız gerekir. 6 ayda bir de diş hekiminize temizliğe gitmeniz gerekir. Bu temizlik sırasında diş hekiminiz bazı başlangıç sorunları görürse, hemen sorun küçükken tedavi eder. Ancak zirkonyum kaplamalardan sonra rutin kontrollerinize gitmezseniz olay daha da büyük hale gelebilir.

Sonuçta diş hekimliğinde yapılan tedavilerin başarılı olması; ilk olarak hastanın bakımına, yapılan işin titizliğine, hekimin becerisine ve teknolojinin de yardımıyla kliniğin donanımına bağlıdır.

DENTART Koşuyolu/Istanbul