Yeni Nesil Diş Beyazlatma

Diş Hekimliğinde artık yeni nesil diş beyazlatma ürünleri kullanılmaya başlandı. Peki bunun şimdiye kadar kullanılan klasik diş beyazlatma ürünlerinden farkı nedir?
1- Eski ürünlerde yüksek oranda %30-35 gibi hidrojen peroksit kullanılırdı. Güvenilirlik düzeyinde bulunmayan bu oran yeni nesil beyazlatmalarda düşürüldü (% 5-7 gibi).
Bu oran Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa Sağlık Konseyi tarafından bazı bilimsel verilere dayanılarak düşürülmesine karar verildi.
2- Hidrojen peroksit klasik beyazlatma ürünlerinde mine yüzeyinde az da olsa, mikroskobik düzeyde aşındırmaya sebep oluyordu. Yeni nesil ürünlerde oran çok çok düşürüldüğü için böyle bir aşındırmadan bahsedilememiştir.
3- Nano hidroksiapatit ilave edilen bu yeni nesil ürünler dişlerde mikroçatlakları onararak hassasiyet yapmadan dişleri beyazlatmaktadır. Dişler beyazlarken aynı zamanda yenilenmesi önceden hiç düşünülemezdi. Rejenerasyon dediğimiz bu yenilenme ile dişlerin kirlenme periodu da uzamaktadır.
4-Nano boyuttaki hidroksiapatit yuvarlak küreler halindedir. Mikroskobik boyuttaki bu kürecikler diş onarımını dişe olan bağlanma kapasitesinin yüksekliğinden dolayı yaparlar. Klasik diş beyazlatma ürünlerinde sadece hidrojen peroksit olduğu için ve de çok yüksek oranda olduğu için mikroçatlaklarda kullanamadığımız gibi hassasiyet de çok fazla yapmaktaydı.
Artık bu yeni ürünleri gönül rahatlığıyla kullanmaktayız..bakalım kimya bilmi ve teknoloji ile dişhekimliği nereye kadar gidecek…

DENTART Koşuyolu