Gülüş Estetiği

Gülüş estetiği tasarımla başlar. Kişinin nelere ihtiyaç duyduğunun belirlenmesi yani analiz edilmesi gerekir. Profesyonel bir ekibin elinde ideal olacak analiz kriterleri kişinin kişilik özelliğine göre belirlenir.

Diş hekimliğinde tasarım aslında matematiksel oranlardır. Bu kurallar tasarımın ideal olması için gereklidir.

Her  kişide bunu mükemmel bir şekilde uygulamak bazen mümkün olmayabilir. 

Estetik diş hekimliği bazı sınırlar çerçevesinde yapılır;

  • Çeneler arası ilişki nasıl?
  • Kişinin yüz oranları ideale yakın mı? Sapmalar neler?
  • Dudağın durumu, içeri ya da dışarı itimi, gülümserken çok yukarı kalkıyor mu? Yani labil mi yoksa düşük ya da çok hareket etmeyen bir kas yapısına mı sahip?
  • Diş etlerinin yapısı nasıl? Görünürde rengi nasıl? Renk düzenlemesine (Depigmentasyon) gidilmesi gerekecek mi?
  • Çene kemiğinin yapısı?
  • Dişlerdeki çapraşıklıklar, örneğin ortodontik tedaviye ihtiyaç var mı?

gibi

  • Dişlerde aşınma var mı? Hastanın diş sıkma alışkanlığı var mı? Dişlerde ne kadar madde kaybı olmuş?
  • Eklemlerde herhangi bir sorun var mı? Çiğneme kasları ve diğer ağız çevresi kasların durumu nedir?

Diş estetiği dişleri kesip zirkonyum kaplama yapmak değildir!!!

Zirkonyum kaplamalar günümüzde estetik diş hekimliğinde de kullanılmaktadır. Genelde kişinin dişlerinde madde kaybı çok ise, örneğin çok çürümüş bir diş ise yapılır. Ancak günümüzde diş rengini beğenmeyen hastalara da zirkonyum yapılmaktadır. Hasta isteği ile genelde yapılan bu uygulamalarda dişlerin kesilmesi gerekecektir. Eğer ideal kesim kurallarına uyulursa, kronlar dişere güzel oturuyorsa sorun yok. Ancak hızlı bir şekilde diş etleri tedavi edilmeden yapılan zirkonyum kronlar, çeneler arası ilişki ve kapanış kontrolleri de tam yapılmadığında  ileride büyük sorunlara yol açar. Özensiz yapılan her türlü tedavi diş tedavileri için sıkıntılıdır. Dişleri kesmeden porselen laminalar da eğer diş etleri sağlıklı olmayan bir ağza uygulanırsa o da büyük problem oluşturur.

Diş yapısı sağlam ise porselen laminalar daha idealdir

Eğer dişlerde kaplama yapma endikasyonu yok ise estetik olarak porselen laminalar ile daha sağlıklı sonuçlar elde edilir, çünkü dişlerin tüm yüzeyleri kesilmediği için sadece ön yüzeyinde işlem yapıldığı için bütünlüğü korumak açısından porselen laminalar oldukça sağlıklıdır. Ancak dediğim gibi burada da yine hastanın ağız hijyeni ideal olmalıdır.

Sonuçta diş estetiğinde gülüş tasarımı yapılarak hangi materyallerin ve tekniklerin kullanılacağına da karar verilecektir. İdeal teknikler her zaman daha özen ve detay gerektirir.

Diş Hekimi Betul Yurteri/ DENTART/ www.dentart.com.tr