Dişeti Kanamalarını Önemseyin!

Dişeti Kanamalarını Önemseyin!

Dişeti iltihabının birinci bulgusu kanamadır. Genelde kanama ile başlayan dişeti iltihabı erken teşhisle mutlaka tedavi edilmelidir. Başlangıç dişeti tedavisi, tüm dişeti hastalıklarınında ilk önce yapılması gereken tedavi aşamasıdır. Başlangıç dişeti tedavisinde; ultrasonik cihazlarla ve özel periodental aletlerle, dişlerin çevresinde bulunan ceplerdeki bakteri odakları temizlenir. Bazen uyuşturmaya bile gerek kalmadan yapılan bu işlemin etkisini göstermesi birkaç gün sonra başlar.

Daha ileri iltihabi vakalarda küretaj denilen 2. aşamaya geçilir. Bu işlem lokal anestezi altında yapılır. Daha derin olan ceplerdeki bakteri odakları uzaklaştırılıp, yine bu bakteri ortamından etkilenmiş  kök yüzeyleri de düzleştirilir. Bir iki seans sürebilir.

Küretajla yok edilemeyecek, daha derin hastalıklı dişeti cepleri 3. aşama olan flap operasyonları dediğimiz işlemlerle tedavi edilir. Mutlaka lokal anestezi altında yapılır. 2 ila 4 seans sürebilir. 1 hafta sonra dikişleriniz alınır.

Tüm bu tedavilerden sonra dişeti hassasiyeti olabilir. Hassasiyetiniz devam ederse nano hidroksiapatitli hassasiyeti yok edici uygulamalar yapılır.

DENTART Dişeti Hastalıkları