Dişeti Estetiği

Dişeti estetiği ”pembe estetik” olarak da bilinir. Estetik diş hekimliğinde sadece dişlerin dizimi söz konusu değildir. Dişeti estetiği en temel tedavi prensiplerinden biridir. Çünkü düşünsenize: Dişetlerinde simetri yok ya da gereksiz yere fazla görünüyor ya da pigmente lekeler dediğimiz morumsu kahverengi lekeler var. Bu istenilen bir durum değildir.
Öncelikle dişetleri mutlaka sağlıklı olmalıdır. Estetik diş hekimliğinin en olmazsa olmazı sağlıklı dişetleridir. Çünkü sağlıklı ve estetik kriterlere uygun dişetlerinin üzerine istenilen dişleri yapmak ideal sonuçlara ulaştırır.
Dişeti estetiği;
– Dişetleri simetrik olmalıdır. Estetik diş hekimliğindeki bazı temel dişeti düzenlemeleri vardır. Bu kriterlere göre dişhekiminiz dişeti estetiğinizi sağlayacaktır.
-Dişeti rengi sağlıklı olmalıdır. Ayrıca hiperpigmentasyon denilen morumsu kahverengi renk var ise ortadan kaldırılmalıdır. Özellikle gülümserken görünüyorsa sağlıksız bir görüntü verir. Aslında bu hiperpigmentasyon lekeleri patolojik değildir. Günümüzde lazer bu tip lekeleri kalıcı ya da birkaç yıl geriye dönmeyecek şekilde tedavi edilirler.
-Dişeti estetiğinde diğer önemli bir konu: Gülümserken dişetinin görünmesidir. Gummy Smile operasyonu denilen yöntemlerle bu sorun da giderilmelidir.
-Çekilmiş dişetleri dişeti operasyonları ile kapatılmalıdır.
Dişeti estetiğinin birçok yöntemi ve uygulaması vardır. Estetik diş hekimliği tedavi planlamasına genelde konulan bu yöntemler geçmişe göre oldukça kalıcı ve etkin yöntemlerdir.

DENTART