Diş İmplantı ‘’sadece diş vidası yerleştirmek midir?’’

Diş implantı diş kökünün yerine geçen özel tekniklerle yapılmış vidalardır.

Sadece vida mıdır?

Tabi ki hayır. İmplant sadece yemek yemek için yerleştirilen metaller değil, aynı zamanda kemik erimesini ve dişeti çekilmesini de engelleyen vidalardır. O yüzden sadece çene kemiğine yerleştirilen bir vida olarak değil, dokularla uyumlu, konforlu, kemiği ve estetiği bütünleyen yapılardır.

İmplant cerrahisinde dişeti bütünlüğü çok önemlidir. Bunun için birkaç operasyon gerekebilir. Gelişmiş implant tekniklerinde genelde dişeti papili dediğimiz dişler arasındaki dişetini de yeniden oluşturmaya yönelik tekniklerle çalışılır. Bunun için önceden bilgisayar desteği ile hazırlanmış şablonlardan yararlanılır. Eğer dişeti yeterli kalınlıkta ve boyda değilse bunu düzeltmeye yönelik dişeti-kemik operasyonları yapılır. Uzun vadede, yılda bir de olsa kontrol gerektiren operasyonladır. Çünkü implantın başarısı uzun vadede anlaşılır. Eğer başlangıçta bir kemik yıkımı, iltihabı var ise tekrar o bölgeyi güçlendirmeye yönelik ufak işlemlerin yapılması gerekebilir. İleriki dönemlerde de sistemik hastalıklar, kemik hastalıkları, bağışıklık problemleri gibi etkenlerle implant bölgesinde değişiklikler olabilir. Sigara kullananlar için implant operasyonu kesinlikle önerilmiyor. Öncelikle sigarayı hayatınızdan çıkarın.

İmplant cerrahisinin ücreti belirlenirken dişeti ve kemiğe yönelik düzenlemelere ihtiyaç duyup duymayacağınızı doktorunuz size önceden söyleyecektir. İmplant yerleştirildikten sonra hemen geçici dişleriniz de takılabilir. Yine özel teknik ve bilgi gerektiren bu yöntemler de implant ücretini değiştirmektedir.

Doktorunuzun tecrübesi, kemiği iyi tanıması, el hassasiyeti, klasik tekniklerin dışında kullanması gereken yöntemlerin kullanılması, implant yerleştirildikten sonra yapılacak protezin materyali implantın ücretini değiştirecektir.

İmplant üstüne yapılacak dişlerin yapım tekniği yani laboratuar kısmı da çok önemlidir. Ülkemizde digital teknolojiyi dünya standartlarında kullanan laboratuarlarımız bulunmaktadır. İmplant üst yapısındaki detayları ve materyallleri teknisyenlerin bilmesi ve uygulama kabiliyetleri çok önemlidir.

İmplant cerrahisi ve üstüne estetik ve fonksiyonel dişlerin yapımı ekip işidir. Hassasiyet, bilgi, tecrübe ve detay gerektiren implant diş hekimliği halen ilerlemeye devam etmektedir. Bundan 30 yıl önce ülkemizde yapılmaya başlanan implant cerrahisi birçok soruları çok rahat cevaplamaktadır. İmplant mı yoksa köprü protez mi? Tabi ki İMPLANT DİŞ !

DENTART İmplant Diş Hekimliği