Diş Estetiği Nereye Gidiyor?

Diş Estetiği Nereye Gidiyor?

Günümüzde diş estetiği bütünün parçası olarak, yüz estetiğinin içinde kabul edilmiştir. Gözleriniz, dudaklarınız, elmacık kemikleriniz, alın, burun, çene ve dişler tek tek bütünü oluştururlar. Bu bütün içinde, tüm organlar tek tek değerlendirildiğinde güzel kabul edilse bile eğer birbirleri ile orantılı olmazsa göze estetik gelmezler. Estetik orandır, dengedir. Bu denge içinde hafif asimetriler, bazı ufak farklılıklar olsa dahi gözümüze güzel gelebilir. Hatta bazı asimetriler hoşumuza bile gider. Dişlerde de durum böyledir.

Bazen, vakadan dolayı, tam simetrik yapamadığımız durumlar olabilir ya da hastamızın özel bir isteği olabilir. Tüm bunları hastadan aldığımız ölçülerden elde ettiğimiz modeli digital ortama taşıyarak görebiliriz. Bilgisayarda tüm estetik kriterlere uygun, olmasını istediğimiz formlar ve dizayn hastanın ağzına uygulanabilir. Böylece diş estetiğine başlamadan önce dişlerin nasıl olacağı 3 boyutlu görülmüş olur.

Diş estetiği yapılırken sadece diş formları değil kişinin karakter özellikleri de göz önüne alınmalıdır. Kişiye yumuşak karakter ya da sert karakter verilmek istenirse ona göre diş morfolojileri seçilir.

Örneğin; dinamik, aynı zamanda iyimser kişilik özelliği için üçgen formda dişler yapılabilir.

Güçlü, asabi tiplere dikdörtgen dişler daha uygundur.

Hassas, melankolik tiplere daha yuvarlak formlar güzel durur.

Soğuk, cool tip dediğimiz ilgisiz gibi görünen, ağırkanlı kişiliklere genelde kare formunda dişler yakışır.

Diş estetiği yüzün bir parçasıdır dedik. Estetik diş hekimliği de kendi içinde parçalardan oluşmuştur. Ağız hijyeninin sağlanmasından ileri cerrahilere kadar tüm tedavi yöntemleri estetik diş hekimliğinin bünyesindedir. İnterdisipliner çalışma dediğimiz dişhekimliğindeki tüm tedavi branşlarının uyumlu bir şekilde çalışıp hastada yüz güldürücü sonuçlar oluşturması estetik dişhekimliğinin temelidir.

Diş estetiği günümüzde digital teknolojilerden yararlanmaktadır. Smile design programları, Cad-Cam cihazları, kişiye özel gülüş tasarımlarının oluşturulup ağızda sonuçlandırılmasında kullanılan gelişmiş sistemlerdir. Digital ölçü cihazları klasik ölçü yöntemlerine alternatiftir. Hastadan alınan digital ölçü mail yolu ile teknisyene yollanır. Teknisyen, digital ölçüden bilgisayar üzerinde model elde eder. Elde ettiği bu digital modele göre seramikler Cad-Cam cihazlarında yontulur ve çok ince hassas porselen dişler, seramik lamine dişler yapılır.  Porselen dolgular bile yapılır. Hatta bu sanal modellerden diş teknisyeni, gerçek model de elde edebilir. Bu modeller hastanın ağzıdır ve hastanın kapanışı da bilgisayar ortamına yüklenerek dişlerin bu kapanışa uygun olarak yapılması sağlanır.

Digital dişhekimliği estetik diş hekimliğinin bir parçası olarak yerini sağlamlaştırmıştır ve gelişmeye de devam etmektedir.

Bakalım ileride hangi yöntemlerden bahsedeceğiz…

Dentart Diş Kliniği