Diş Estetiği Nasıl Yapılır?

Dişlerinizin estetik olması ne demektir?

Diş estetiği ile doğal, temiz görünen dişlerle size güzel bir gülümseme kazandırılır. Diş estetiğinde bazı temel koşullar vardır ki işin olmazsa olmazıdır:

1- Ağzınızdaki tüm bakteri odaklarının temizlenip ağız hijyeninizin ideal olması gerekir. Çünkü o kadar emek, zaman ve para vereceğiniz uygulamaların mikrobik bir ortamla tekrar bozulmaması sizin lehinizedir.

2- Dişetleriniz kesinlikle sağlıklı ve simetrik olmalıdır. Simetri olma konusu her vakada kendi içinde değerlendirilir. Bazı durumlarda hastanın gülerken dişetleri hiç gözükmüyorsa simetrik dişetleri olsun diye uğraşmaya gerek kalmayabilir. Dişhekiminiz sizi yönlendirecektir.

3- Fotoğraf çekimleri işin temellerindendir. Diş estetiği gülüş analizi ile başlar. Bu da fotoğraflarınız üzerinde yapılacak bazı çizimlerle birçok şeyi başta belirleyip bir tedavi programı hazırlamak için şarttır. Bilgisayar üzerindeki programlarla dişlerinizin, dişetlerinizin, gülüşünüzün tüm seceresi çıkarılır. Bu bir tasarım işidir. Kişiye özel tasarımdır. Estetik Diş Hekimliğini ben houte couture moda tasarımına benzetiyorum. Tamamen kişiye özel dikim gibi, kişiye özel dişler ve gülümseme..

4- Bilgisayarda fotoğraf analizleri bittikten sonra bunu 3 boyutlu olarak görebilmek için hastadan daha önce elde edilen modele aktarılır. Bu işlem doktorunuz ve teknisyeni için çok önemlidir. Dişlerde ne kadar aşındırma yapılacağını, nasıl bir diş yapısı olması gerekliliği netleştirilir.

5- Elde edilen model üzerinde bir plak yapılır ve o plağın yardımı ile hasta ağzına geçici yapılır. Geçiciler, 3 boyutlu olarak ağızda yapılacak dişlerin bir ön görüntüsüdür. Hatta bu geçiciler üzerinden diş aşındırmaları yapılır ki dişte gereksiz bir mine kaybı yapılmasın.

Estetik Diş Hekimliği genelde lamine dişler ve metal kullanılmadan yapılan seramik restorasyonları içerir. Ancak özellikle ortodonti dişeti estetiği tedavilerinde kullanılan temel tedavi yöntemlerindendir. Ortodonti ile dişler düzgün dizilerek, porselen yapmak için birçok dişin gereksiz kesimi engellenir. Ardından gerekirse diş beyazlatma, sonra lamine porselenler rahatlıkla uygulanabilir.

Diş Estetiği kişiseldir. Dişler doğal mine görünümde yapılmış ve temiz gözüküyorlarsa estetiktir. Doğallık hiçbir zaman çarpık dişlerim olsun anlamında değildir. Dişlere güzel bir form verilmiş, sizin gülüşünüze ve yüz yapılarınıza, karakterinize  uygun yapılmışsa doğaldır. Ancak bizler laminate porselen yaparken çok hafif normların dışına çıkabiliriz. Bazen hafif bir çapraşıklık, simetriği koruma kaydı ile hastada güzel durabilir. İşte bazı değişiklikler hastanın gülümsemesine güzellik katabilir. Tüm bunlar tasarım aşamasında belirlenir.

Bazen gülümseme dizaynı güzel yapılmıştır ama kişi dişleri kendine aitmiş gibi hissetmeyebilir. Burada kişinin karakteri, kişilik yapısı, pisikolojik özellikleri değerlendirilmemiş olabilir.

Kişi hangi kişilik özelliğini ön plana çıkarmak istiyorsa o karakterde dişler yapılır. Hasta

fiziksel görünüşü, karakteri ve arzuladığı kişilik yapısı ön plana çıkarıldığında mutlu olur.

Hipokrat insan karakterini 4 gruba ayırmışdı. O günlerden bugünkü modern tıbba kadar birçok karakter sınıflandırması yapılmış; peki bunlarla dişhekimliğinin ne ilgisi var diyeceksiniz. Bu karakter yapıları dişlerin formlarını yaparken işimize yaramaktadır ki kişiler yaptığımız dişleri kullanırken kişiliklerine uygun, kendilerine aitmiş gibi hissetsinler.

Karakter yapıları, melankonik , iyimser, asabi, ağırkanlı gibi basit gruplara ayrılmışlardır. Bu sıralamaya göre dişler oval, üçgen, dikdörtgen, kare formlarında yapılırsa karakter özellikleri dişlere yansıtılmış olur. Örneğin melankonik tip dediğimiz titiz, detaycı, çekingen özellikteki kişilere  oval yapıda dişler yapılması gerekebilir. Tabi bunda hastanın yüz formu da değerlendirilecektir ve tüm veriler harmanlanıp öyle bir diş yapısı yapılacaktır. Sonuçta dişlerin eğimleri, köşeleri, şekilleri ve renkleri karakter özelliklerine göre yapılması estetik diş hekimliği için önemlidir.

Estetik diş hekimliğinde prototip olan birçok parametreler vardır. Gülümseme dizaynının arkasında,  hassas olan bu kişilik yapıları ile ilgili hasta ile daha önceden konuşulmalıdır.

Estetik diş hekimliği bir ekip işidir. Klinik ekibi hastanın kapıdan girişinden itibaren hasta ile diyalogdadır ve bu iletişimden birçok sonuç çıkarırlar. Diagnostic digital smile design dediğimiz hastanın ilk hali ile ilgili veriler hastanın karakter analizleri ile birleştirilir. Ekip bu bilgileri  gülümseme dizaynında kullanır.

DENTART Koşuyolu