Diş Beyazlatma Yavaş Yavaş Yapılır!

Ben genelde 2 yöntemi kombine kullanan dişhekimlerindenim.

Dişhekimliği bilminde hızlı ve yüksek konsantrasyonda hidrojenperoksit kullanılan beyazlatma ürünleri agresif kabul edilmektedir. Koruyucu dişhekimliğinin de öneminin artmasi ile dişlere zarar vermeden, yavaş yavaş beyazlatma yapan, her yıl tekrarlanabilecek ürünlerin kullanılması önemlidir. Bu tip nano hidroksiapatitli, düşük konsantrasyonlu ürünleri kullandıktan sonra kesinlikle florlu bir diş macunu kullanılmamalıdır. Nano hidroksiapatitli diş macunu ile fırçalanmalıdır. Çünkü nano hidroksiapatit dişteki Ca iyonları ile birleşerek kalsiyumhidroksiapatit oluşturmaya devam eder. Florlu bir diş macunu kullanırsanız floroapatit oluşturur bu da istenen kimyasal tepkiyi bloke eder. Amaç kalsiyumhidroksiapatit oluşturmaktır ki bu da diş minesinin doğal yapısıdır…

Eskisi gibi 15-20 dakikalık beyazlatma işlemi yerine;

1- Office bleaching 1-1.5 saat sürmeli. Yavaş yavaş beyazlatma daha koruyucu olduğu gibi kalıcılık oranı da daha fazladır. Çünkü günümüz beyazlatma ürünlerinin içindeki nano hidroksiapatitin de dişleri yenilemesine (rejenerasyon) fırsat verilmelidir. Ayrıca düşük konsantrasyondaki hidrojen peroksitin (%6) toksik olmadığı Avrupa Sağlık Birliği açıklamıştır. % 35-38 lik hidrojenperoksitli ürünlere dikkat…Hızlı beyazlatırlar ama hassasiyet yapma ve agresif olarak mineye etkileri soru işaretlerini beraberinde getirirler.

2- Home bleaching dediğimiz, daha önceden de uyguladığımız klasik yöntemin ürünlerine de günümüzde nano hidroksiapatit ilave edilmiştir. Evde uyguladığımız bu yöntemin de genelde 2 tür uygulaması vardır:

– % 6 lık H202 nano hidroksiapatit ilave edilmiş hali ile günde 1-2 saat, size göre hazırlanan plaklara, doktorunuzun gösterdiği şekilde yerleştirilir. Sonra ağzınızı su ile çalkalayın. En ideali akşam eve geldikten sonra yeme, içmeden sonra uygulamanızdır. Beyazlatma etkisini 30-60 dak. içinde gösterir. Ancak dediğim gibi 1-2 saat plağınızı takın.

-İkinci home bleaching yöntemi %16 lık karbomidperoksit (CH6N2O3) ile nano hidroksiapatit karışımıdır.

Karbomidperoksit 15 dakika sonra hidrojenperokside dönüşmeye başlar. Karbomidperoksit yaklaşık % 50 sini ilk 2 saatte salar. 2-6 saatte de ancak etkisini gösterir. İlk home bleaching olarak kullanılmıştır, birçok vakada çok güzel sonuçlar alınmıştır.

Karbomid peroksit daha yavaş ve daha sakin beyazlatır.

Hidrojen peroksit daha hızlıdır. Her iki jelde de nano hidroksiapatit var ise hassasiyet olmaz.

Hangi ürünü kullanacağınıza doktorunuz karar verir.

Her iki home bleaching ürünleri de buzdolabında saklanmalıdır.

Ben önce office bleaching yapıyorum. Devamında dişlerdeki mikroçatlaklara ya da bazı kriterlere göre %6 lık hidrojenperoksit ya da %16 lık karbomidperoksitle dişerin durumuna göre devam ettiriyorum. Kalıcılık için home bleaching tüm ürünlerde şart.

1 saatlik office bleaching ile aldığımız sonucun kalıcılığı için ya da renk biraz daha açılabilecekse home bleaching ile devam ediyorum. Ancak klinikte 1 saat yaptığım için home bleachingi her gün değil de haftada 1-2 kere uygulamanızı öneririm. Eğer sadece home bleaching yapacaksam en az 2 hafta hergün kullanmak şart.

Nano hidroksiapatitli bu beyazlatma ürünleri yılda bir tekrarlanmalıdır ki yaşlandıkça dişler hem yenilensin (mine-dentin rejenerasyonu), hem de yıllar geçtikçe daha beyaz dişleriniz olsun.

Nano teknolojinin koruyucu dişhekimliğine girmesi dişlerin de yaşlanmasını geciktirmektedir.

Diş Hekimi  Betül Yurteri