Diş Beyazlatma Sırasında Hassasiyet Olur mu?

Diş Beyazlatma Sırasında Hassasiyet Olur mu?

Önceki bilgilerimizle diş beyazlatma sırasında hassasiyet oluşmasına normal derdik. Çünkü yüksek oranda  (%35 lik) H202 kullanırdık. Günümüzde H202 oranları % 6 lara kadar indirilmiştir. Çünkü bilimsel olarak kanıtlanmıştır ki, yüksek orandaki H202 daha başarılı sonuçlar vermemektedir. Düşük oranla yüksek oranda beyazlatma başarısı anlamında hiçbir fark olmadığı artık nettir.

Yüksek oranda H202 dişlerde demineralizasyon (mineral kaybı) yapmaktaydı. O yüzden Avrupa Sağlık Birliği H202 oranını düşürerek demineralizasyon olayının minumumda olmasını sağladı.

Günümüz beyazlatmalarında bu düşük oran H202 yanında bir artı faktör de; remineralizasyon (onarım) dediğimiz mineral kaybının önlenmesidir. Yani dişlerin daha da güçlenmesini sağlamaktır.

Nano hidroksiapatitli beyazlatma ürünleri bu amaçla kullanılmaktadır. Hem dişlerde beyazlatma yapılırken aynı anda daha güçlü dişler oluşmaktadır. Mikroskobik düzeydeki bu remineralizasyon (yenilenme) olayı diş beyazlatmaya bakış açımızı 180 derece değiştirmiştir.

Diş Hekimi Betül Yurteri

DENTART