Braket Problemleri

Braketin çıkması ya da kırılması
Genelde sert ve yapışkan gıdaların yenmesiyle olur. Ağrı ve rahatsızlık yok ise acil bir durum değildir. Braketiniz tel üzerinde halen duruyorsa onu çıkarmaya çalışmayın. Eğer size rahatsızlık veriyorsa size verilen mumla üstünü kapatın. Ve kliniğinizi arayın.

Bandın çıkması
Eğer tel üzerinde duruyorsa yerinden oynadıkları için sallanırlar. Kliniğinizi arayın, daha önceden verilmiş randevunuzun değişip değiştirilmemesine karar verirler.

Uzun telin batması
Bazen azı dişinizin olduğu yerde sonlanmış daha önceden batmayan tel sonradan batmaya başlayabilir. Bunun sebebi diş hareketlerinden dolayı telin ucunun daha dışarı çıkmasıdır. Size verilen mumlardan yapıştırın ve kliniğinizi arayın. Doktorunuz batan kısmı kesecektir.

Yanakta beyaz yaraların oluşması, yumuşak dokuların tahriş olması

Tedavinizin ilk haftası beyaz ülserasyon noktaları görebilirsiniz. Ortodontik braketlerin dudak ya da yanaklarınızı aşındırması sonucu oluşabilirler. Bir hafta sonra dudak ya da yanağınızın üst tabakası bu sert metallere alışacaktır ve kalınlaşacağı için daha sonra ağrı ya da rahatsızlık duymayacaksınız. Bu süre içinde yapmanız gereken yine mumlarınızdan braketlerin üzerine yerleştirmektir. Eğer 1 haftayı geçtiği halde yaralar iyileşmemişse doktorunuza başvurun.

Telin tüpten çıkması

Ortodontik tedaviniz sırasında azı dişinizde bulunan tüpten tel çıkabilir. Bu genelde ortodontistinizin söylediği yiyeceklere dikkat etmemenizden kaynaklanır. Teli tübün içine temiz bir cımbızla yerleştirmeye çalışın. Eğer tekrar yerine yerleştiremediyseniz kliniğinizi arayın.

Braket çevresindeki metal telin ucunun ayrılması

Ortodontik teli braketlere bağlamak amacıyla kullanılan tellerin ucu bazen dışarı doğru şekillenebilir. Bu durum sert fırçalama ya da sert yiyecekleri yeme sonucu oluşabilir. Bu tel ucu da dudakları ya da yanağı tahriş eder. Silgili kalemin silgisiyle bu teli ittirebilirsiniz. Eğer bunu yapamıyorsanız kliniğinize gidene kadar mum koyabilirsiniz.

Braket çevresindeki elastiğin çıkması

Braket çevresindeki elastikleriniz çıktığında ya da kaybolduğunda kliniğinizi arayın. Ya bir sonraki randevüye kadar beklemeniz söylenir ya da hemen gelmeniz gerekebilir.

DENTART Ortodonti