Yardıma mı ihtiyacınız var? Sorularınızı Cevaplayalım

Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma temiz, bakımlı ve aydınlık bir yüz ifadesine kavuşmak için yapılan estetik diş hekimliği uygulamalarındandır. Günümüzde teknoloji ve biyokimya bilminin gelişimi ile dişi koruyarak beyazlatan ürünler çıkmıştır. 

Diş Beyazlatmada kullanılan ürünlerin güvenilir olması gerekmektedir. O yüzden  diş beyazlatmayı diş hekiminizin yapması gerekmektedir. Avrupa’ da yüksek  hidrojenperoksit konsantrasyonlu diş beyazlatma ürünleri yasaklanmıştır. % 6-8 lik  nanohidroksi apatitli ürünler güvenirliliklerinden dolayı kabul edilmiştir. 

Diş minesinin %97’si hidroksiapatit mineralinden oluşmaktadır. Çoğu zaman dişler 

tamamen sağlıklı gözükmekle birlikte daha yakından bakıldığında esas olarak asit erozyonundan, aşınmadan ve günlük yıpranmadan dolayı ortaya çıkan mikroskobik çizikler ve çatlaklar fark edilebilmektedir. Plaklar ve bakteriler bu yarıklardan içeri derinlemesine nüfuz edebilirler ve nihayetinde çürük veya aşırı hassasiyet gibi ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Diş minesi canlı hücrelerden meydana gelmediğinden bu hasarlar doğal süreçlerle giderilemezler. Bazı diş beyazlatma ürünlerinde bulunan nano-hidroksilapatit partikülleri diş kemiği ve diş minesini oluşturan mineralle aynıdır. Bu nano-partiküller mineyi ve diş kemiğini onarırlar. Hasarlı diş minelerinin onarılması hassasiyetleri azaltmanın yanı sıra düz bir yüzey oluşturur ve dişin hem daha pırıl pırıl olmasını sağlar.

Diş beyazlatma bu güvenilir ürünlerle yılda bir rahatlıkla yapılır. Çünkü; zamanla diş minesinin altındaki canlı dentin sararma eğilimindedir ve mineden yansıdığı için diş koyu renkte görünür. O yüzden yılda bir tekrarlanması normaldir. 

DENTART